KFG | Články & podcasty

Ako sme vytvorili úspešnú kaviareň
- Projekt Florence

Publikované dňa 4. septembra 2023

Profilový obrázok autora

Autor článku: Peter Kofega Koniar

V tomto článku by som sa s vami rád podelil o naše praktické skúsenosti týkajúce sa výberu vhodného názvu pre projekt kaviarne, vedenia úspešnej marketingovej stratégie a následného zhodnotenia nášho úsilia. Okrem toho vám vysvetlím, prečo sme presvedčení, že názov, ktorý sme zvolili, bol správny, a ako celý proces prebiehal.

Článok si môžete aj vypočuť.

Začiatok projektu v roku 2022

Na začiatku roku 2022 sme dostali zaujímavú zákazku: vytvoriť komplexný branding pre novú kaviareň. Tento druh projektu je snom každej kreatívnej agentúry, kde máme príležitosť vytvoriť názov, logo a vypracovať komplexnú marketingovú kampaň.

Proces výberu názvu

Pri výbere správneho názvu nejde iba o to, aby sme zložili mená spolumajiteľov alebo sa inšpirovali zahraničnými trendami. Ide o to, aby bol názov praktický a funkčný. Musí byť ako základy domu, na ktorých môžete stavať. Ak máte zlé základy, ďaleko sa nedostanete, ale ak sú dobré, máte solídnu základňu pre úspech.

Prvým krokom v procese bol zber dát. Museli sme zistiť, kde bude kaviareň umiestnená, akú cieľovú skupinu chceme osloviť a aké produkty budeme ponúkať. Týmto spôsobom sme mohli pristúpiť k tvorbe názvu, ktorý by bol jasný a zrozumiteľný, či už správne alebo nesprávne. Hoci by sa niekto mohol domnievať, že vytvorenie názvu je rýchla záležitosť, realita je iná. Naša snaha o výber názvu Florence trvala takmer dva mesiace.

Zapojenie budúcich zákazníkov

A teraz sa dostávame k tomu, kto nakoniec určil názov. Prezradím vám, že to neboli majitelia kaviarne, ale budúci zákazníci. Prečo? Pretože čo môže byť lepšie, ako keď si môžu budúci návštevníci vybrať názov kaviarne, v ktorej si budú užívať svoju obľúbenú kávu? Táto situácia vytvorila tzv. "WIN-WIN" situáciu, kde sme pre našich zákazníkov vytvorili prostredie, v ktorom sa cítia dobre a majú pocit, že ich názor bol vypočutý pri výbere názvu. Takto sme vytvorili lojalitu a spojenie medzi nami a našimi zákazníkmi. Kam budú chodiť na kávu? Samozrejme, k nám!

Marketingová stratégia

Postupne sme z procesu výberu názvu vytvorili celú marketingovú kampaň. Kaviareň Florence sa nachádza blízko Žilinskej Nemocnice, čo nám dalo jasný obraz cieľovej skupiny zákazníkov. Rozoslali sme dotazník do nemocnice, kde budúci návštevníci mohli aktívne prispieť k vytvoreniu názvu, ponuky a otváracích hodín. Týmto spôsobom sme nielen získali názov, ale aj cenné odpovede na otázky ohľadom preferovaných produktov a otváracích hodín. Toto zhromaždenie údajov nám poslúžilo ako cenný zdroj informácií pre našu marketingovú stratégiu.

Ale nič nie je zadarmo, a tak sme sa museli zamyslieť, ako motivovať respondentov k vyplneniu dotazníka. Riešením bolo odmeniť ich. Ponúkli sme každému respondentovi poukážku na 1+1 kávu zdarma za vyplnenie dotazníka. Tým sme nielen odmenili účastníkov, ale zároveň zabezpečili, že nás po otvorení kaviarne prídu navštíviť. Táto stratégia nám tiež pomohla šíriť informácie o tom, kde a kedy bude nová kaviareň otvorená.

Pozrite si promo video pre Florence kaviareň

Výber názvu "Florence"

Teraz sa dostávame k význame názvu "Florence". Názov "FLORENCE" bol inšpirovaný Florence Nightingalovou, zakladateľkou moderného ošetrovateľstva a patrónkou zdravotných sestier. Symbol lampy, ktorý sa objavuje v našom logu a interiéri kaviarne, je nádherným odkazom na jej príbeh. Tento názov rezonuje s našimi hlavnými zákazníkmi - zdravotnými sestrami, ktoré si ho spojili s históriou a hodnotami kaviarne Florence.

Spolupráca s nemocnicou

Aby sme uspeli v konkurenčnom prostredí, museli sme ponúknuť niečo viac ako len kávu a koláče. Oslovili sme hovorkyňu nemocnice, ktorá bola ochotná spolupracovať s nami. Navrhli sme zľavu 10% na naše produkty pre všetkých zamestnancov nemocnice, stačí, aby predložili zamestnaneckú kartu. Výmenou sme žiadali, aby šírili informácie o našej kaviarni. Táto spolupráca nám pomohla získať verných zákazníkov a zamestnanci nemocnice si užívajú zľavy na naše kávy a koláče.

Záver

Na záver by som chcel zdôrazniť, že úspech v konkurencii vyžaduje viac ako len vytvorenie produktu alebo služby. Vyžaduje si budovanie vzťahov s komunitou a schopnosť presadiť sa v konkurenčnom prostredí. Dôkladný prieskum, pozornosť k detailom a schopnosť vytvoriť "WIN-WIN" situácie sú kľúčovými krokmi na ceste k úspechu. Tešíme sa na ďalších zákazníkov, ktorí sa stanú súčasťou príbehu kaviarne Florence!